Jesteś naszym 5010668 gościem

Aktualności:

III PLENER MALARSTWA WSPÓŁCZESNEGO 07-17.05.2008r.  2008-04-13

III PLENER MALARSTWA WSPÓŁCZESNEGO
Widzę morze w Twoich oczach
POPLENEROWA WYSTAWA MALARSTWA
KONCERT JAZZOWY BEATY ANDRZEJEWSKIEJ
OPEN SEA Międzyzdroje 2008
Organizator:
Gmina Międzyzdroje, w imieniu której występuje Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach ul. Bohaterów Warszawy 20
Open Gallery i Agencja Open Mind we współpracy ze Stowarzyszeniem Orkiestra Jazzowa
Opis działania
W dniach 07 do 17 maja 2008 roku organizujemy w Międzyzdrojach po raz drugi plener malarstwa współczesnego, na który zapraszamy kilkunastu artystów reprezentujących uznane malarstwo współczesne. Plener zakończy Wystawa obrazów, które powstaną w Międzyzdrojach oraz koncert jazzowej wokalistki Beaty Andrzejewskiej. Wernisaż i koncert zaplanowano na 17 maja.

Inspiracją artystyczną będzie tym razem człowiek i jego stała fascynacja morzem. Chcemy poddać malarskiej wyobraźni cytat z morskiej piosenki " Widzę morze w Twoich oczach". Budzący się w maju do życia wakacyjny kurort to nie tylko morze i piękna plaża z wydmami, ale także relacje człowieka z morzem oraz malownicza zabudowa, którą stworzyli przodkowie. Chcemy aby artyści powodowani atmosferą miejsca, klimatem, otoczeniem i samym przesłaniem ukazali całą swoją różnorodność warsztatu artystycznego, przeżywania estetycznego, postrzegania morza, które nikomu nie jest obojętne. Dzięki temu pokazane zostanie w jaki sposób morze oddziałuje na człowieka, na jego wybory życiowe i sposób spędzania wolnego czasu. Będzie to także doskonała okazja do wymiany doświadczeń i myśli między współcześnie tworzącymi artystami z Polski.
W tym roku zorganizowane zostaną także spotkania malarzy z mieszkańcami i turystami. Na zakończenie pleneru 17 maja rozpocznie się wystawa prac poplenerowych. Ekspozycja będzie wystawiana w Międzyzdrojach w Międzynarodowym Domu Kultury oraz w Open Gallery w Szczecinie. Obrazy będą także eksponowane i promowane w ramach działań Agencji Open Mind Sztuka dla Biznesu.
Międzyzdroje na zakończenie pleneru otrzymają trzy wybrane obrazy, które pozostaną w Międzynarodowym Domu Kultury. Pozostawione prace wraz z obrazami z lat ubiegłych będą tworzyć kolekcję obrazów prezentujących wakacyjny kurort Międzyzdroje i być atrakcją dla turystów. Wydarzenie jest nagłaśniane przez regionalne media, a sama wystawa cieszy się zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

W roku ubiegłym plener odbywał się pod hasłem Międzyzdroje - między morzem i miastem. Inspiracją była ciekawa i malownicza zabudowa Międzyzdrojów, miasta położonego nad Bałtykiem. Malarzy urzekło wiele zabytków oraz interesujących budynków wtopionych w nadmorski krajobraz.

Promocja Międzyzdrojów

1. Międzyzdroje otrzymają przed sezonem letnim wydarzenie artystyczne o poważnym walorze promocyjnym i medialnym, które będzie idealnym pretekstem do umieszczenia informacji o Międzyzdrojach w mediach
2. W Międzyzdrojach odbędzie się koncert Beaty Andrzejewskiej i wernisaż malarstwa uznanych polskich artystów
3. W Międzyzdrojach pozostaną trzy kolejne obrazy tworzące kolekcję malarstwa prezentującego Międzyzdroje
4. Międzyzdroje otrzymają katalog poplenerowy, który będzie promował Międzyzdroje.
5. Międzyzdroje otrzymują wydarzenie artystyczne, które będzie doskonałym wsparciem dla działań promujących
6. Międzyzdroje otrzymają miesięczną wystawę poplenerową, która będzie ofertą dla mieszkańców i turystów oraz wpisana zostanie jako element programu Wakacje z gwiazdami.
7. Międzyzdroje będą promowane przez Open Mind i malarzy podczas kolejnych wystaw obrazów z pleneru

Organizatorzy zapewnią:
- zakwaterowanie w zabytkowym, odremontowanym pensjonacie Golfhaus, położonym przy nadmorskiej uliczce
- śniadanie i obiado- kolacje w Restauracji Aurora
- pomoc logistyczną podczas trwania pleneru
- wystawę końcową z wernisażem w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach
/wystawa zakontraktowana na 6 tygodni/, organizację koncertu towarzyszącego.
- wystawa poplenerowa
- wydawnictwo albumowe na podstawie powstałych prac, promujące Międzyzdroje
- promocyjne materiały drukowane dotyczące wystawy i pleneru

Formuła pleneru na stałe wpisana jest w kalendarz imprez gminy Międzyzdroje, a powstałe wydawnictwo albumowe ma być wizytówką miasta i cennym materiałem promocyjnym.

UCZESTNICY
III PLENERU MALARSTWA WSPÓŁCZESNEGO
Widzę morze w Twoich oczach
OPEN SEA Międzyzdroje 2008
1) Marta Węg
Urodzona w 1978 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Kształciła się w Prywatnej Szkole Rysunku i Malarstwa oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 2002 r. ukończyła z wyróżnieniem studia w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Barbary Szubińskiej. Nominowana przez Europejską Akademię Sztuk do Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na najlepszą pracę dyplomową - "Dyplom Roku 2002" uczelni artystycznych w zakresie Sztuk Pięknych. Laureatka Nagrody Prezydenta Warszawy w konkursie o tytuł: "Najlepszy Student
- Absolwent Uczelni Warszawskich". W 2005 roku otrzymała w Londynie nagrodę "Vernissage Graduate Art Prize in Painting 2005 oraz we Francji Honorowy Medal Miasta Bourg-la-Reine. Dwukrotnie uhonorowana stypendium artystycznym Ministra Edukacji Narodowej. Od 2005 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.
Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą, m.in. w Paryżu w Galerii Art Presént, w Londynie w The Bloxham Galleries, we Włoszech w Gallerii Arte Bersani i w Arnhem w Holandii oraz Międzynarodowych Targów Sztuki
w Londynie i Nowym Jorku. Obrazy artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych
w kraju i zagranicą oraz we włoskim muzeum Pinacoteca Comunale di Finale Ligule. Mieszka i pracuje w Warszawie.

2) Katarzyna Szydłowska
Studia w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie w latach 1992-1997. Uczennica Ewy Pełki, Dariusza Mlądzkiego, Zbysława Maciejewskiego, Franciszka Starowieyskiego i Jerzego Dudy-Gracza. Dyplom w pracowni Antoniego Fałata w 1997 r.
W ciągu dekady od ukończenia studiów wystawiała w całej Polsce, a także w Chicago, Nowym Jorku, Amsterdamie, Kolonii, Dusseldorfie, Hamburgu, Londynie.

3) Andrzej Fogtt
Urodził się w 1950 roku w Poznaniu. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, dyplom - w 1974 r. w pracowni Zdzisława Kępińskiego
i Magdaleny Abakanowicz. Udział w wielu wystawach w kraju i zagranicą między innymi
w 41 Biennale Sztuki w Wenecji w 1984 r. Grand Prix Polskiego Malarstwa Współczesnego Szczecin 1984. Autor projektu "Wieży Jedności Europejskiej" w 1992 r. jako symbolu wspólnoty ludzkiej i "Bramy Świata" dla Chin w 2000 r.
Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie, Wrocławiu, Kielcach, Pradze, Muzeum Sztuki w Łodzi, licznych galeriach i zbiorach prywatnych.

4) Halina Nowicka
Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. W 1985r. uzyskała dyplom z projektowania ubioru w pracowni prof. Jana Finksteina oraz z malarstwa w pracowni prof. Wiesława Garbolińskiego. 1997r. I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim "Triennale z martwą natura".

5) Tomasz Klimczyk
Urodził się w Krakowie w 1967 roku. Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, należał do grona uczniów prof. Zbysława Maciejewskiego. Zasadniczym środkiem plastycznego wyrazu jest u artysty światło, którym w sposób mistrzowski nasyca malowane przez siebie motywy. Zawężona skala tematyczna jego obrazów jak również ich chromatyka, odnajduje swe bogactwo w otaczającej je mistycznej nieomal poświacie. Wśród malowanych przez niego pejzaży, ukwieconych zaułków i wnętrz oranżerii, kwiaty w donicach ustawiane na parapetach okien należą do motywów najchętniej podejmowanych. Prace artysty wystawiającego zarówno w kraju jak i zagranicą, trafiają do wielu liczących się kolekcji.

6) Jerzy Gnatowski
Urodzony w Łomży w 1929 roku. Studia na wydziale Sztuki Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (1955), gdzie w późniejszych latach był wykładowcą technik malarskich i kopii. Liczne wystawy indywidualne w Polsce:
Wystawy indywidualne za granicą (w niektórych krajach wielokrotnie): Belgia, Niemcy, Szwecja, Francja, Wielka Brytania, Holandia, Kanada, USA. Udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą

7) Iwo Birkenmajer
Krakowski artysta, malarz, rzeźbiarz, poeta. Maluje w Krakowie i w Wiedniu. Studiował filologię klasyczną UJ i konserwację zabytków w UMK w Toruniu. Brał udział
w trzech wyprawach polarnych. Członek ZPAP (Związek Polskich Artystów i Plastyków)
i IAA AIAP (International Association of Art, Association Internationale des Arts Plastiques). Do tej pory urządził kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i brał udział
w wielu zbiorowych.
Jego prace znajdują się w Polsce, Francji, Niemczech, Belgii, Holandii, USA, Austrii, Finlandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii.
W 2005 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Współpracuje z Instytutem Sztuki w Krakowie. W 2008 roku minie trzydziestolecie jego pracy twórczej.

8) Michał Cander
Urodzony w roku 1963 w Grudziądzu. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. W latach 1983 - 1988 studiował na Wydziale sztuk Pięknych UMK w Toruniu - specjalizacja z malarstwa w pracowni prof. Janusza Kaczmarskiego. Studia ukończył z wyróżnieniem. Zajmuje się malarstwem. W latach 1989 i 1991 był stypendystą MK i S, a w 1990 Wojewody bydgoskiego. Wiceprezes Zarządu Okręgu ZPAP w Bydgoszczy w latach 1990 - 1992. Od roku 2005 członek Zarządu Bydgoskiego Stowarzyszenia Artystycznego. Prace znajdują się w zbiorach Muzeum we Włocławku, Muzeum w Grudziądzu, BWA w Bydgoszczy, AMU Center
w Kopenhadze oraz w wielu zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą ( USA, Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia, Austria, Włochy, Francja, Japonia ).

9) Mira Skoczek-Wojnicka
Urodzona w 1959 r. w Krakowie. Studia na Krakowskiej ASP, Wydział Grafiki, dyplom w 1984 r. w pracowni wklęsłodruku i litografii. W 1994 r. studia podyplomowe na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Trzykrotnie wyróżniona w konkursie "Najlepsza grafika miesiąca"- Kraków, dwukrotnie otrzymała Grand Prix w 1999, 2007 r. W 2000 r. nagroda „Złota Rama" w konkursie na mały obraz - Kraków, w 2001 r. wyróżnienie w konkursie "Muzyka w malarstwie" Tychy, w tym samym roku wyróżnienie w XIX Premio Firenze - Florencja, w 2002 r. II nagroda w XX Premio Firenze, w 2003 r. III nagroda w Premio Pirenze, w 2006 wyróżnienie w XXI Premio Firenze. W 2006 r. wyróżnienie - Salon Zimowy - malarstwo - Kraków. 2006 r. Finalistka Biennale Rysunku
i Grafiki - Tajwan. Uprawia: malarstwo, grafikę, rysunek, proj. graficzne. Do tej pory udział w około 70 wystawach w tym kilkanaście indywidualnych, w kraju i za granicą.

10) Elżbieta Kisiel-Gładkowska
Artysta plastyk, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych
w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych), Wydział Projektowania Ubioru. Malarstwo
w pracowni profesora Z. Głowackiego. Od wielu lat zajmuje się malarstwem we wszystkich technikach (przede wszystkim: olej, pastel, tempera, akwarela), rysunkiem projektowaniem odzieży, kostiumów teatralnych, scenografii i sztuki użytkowej, aranżacją wnętrz.
Brała udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych
w kraju i zagranicą. Kilkaset prac Elżbiety Kisiel-Gładkowskiej znajduje się
w kolekcjach prywatnych i publicznych.

>

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: ”Europa inwestująca w obszary wiejskie” Operacja pn. ”Stworzenie warunków oświetleniowych we foyer Międzynarodowego Domu Kultury oraz organizacja wystawy lokalnego artysty w celu promocji obszaru LSR” mająca na celu: ”Zakup, instalacja oraz montaż profesjonalnego oświetlenia, a także organizacja wystawy lokalnego artysty Bronisława Pietkiewicza ma na celu wyeksponowanie walorów dziedzictwa kulturowego obszaru LSR w budynku Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach”, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 ”Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność ” w ramach działania” Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


”Monitoring w MDK w Międzyzdrojach” w ramach działania ”Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, zawartym w Programie Operacyjnym ”Rybactwo i Morze”, w ramach celu ”Propagowanie dobrostanu społecznego i dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym dziedzictwa kulturowego” obejmujęcej ”Tworzenie, rozwój oraz wyposażenie infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, przeznaczonej na użytek publiczny, historycznie lub terytorialnie związanej z działalnością rybacką”
”Zakup oświetlenia LED RGB wraz z urządzeniami do podświetlania architektury oraz przyrody” w ramach działania ”Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, objętego Programem Operacyjnym ”Rybactwo i Morze”

Polityka prywatności   © 2004- Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach

Projekt i wykonanie: Leszek Kowalski