Jesteś naszym 5487437 gościem

Aktualności:

Barwna jesień w Międzyzdrojach. Podsumowanie 12 edycji Spotkań Artystycznych Seniorów 2014.  2014-10-03

Barwna jesień w Międzyzdrojach

12 edycja Spotkań Artystycznych Seniorów już za nami, pozostały tylko wspomnienia i oczekiwanie na kolejną edycję. Tradycyjnie w 2015 roku SAS odbędzie się w dniach od 25 do 27 września, ostatni weekend września.
A teraz trochę wspomnień. Do Międzyzdrojów przyjechało ponad 400 uczestników, w tym 30 zespołów folklorystycznych, ludowych i śpiewaczych oraz chóry, soliści i gawędziarze z 6 województw naszego kraju: zachodniopomorskie, lubuskie, pomorskie, dolnośląskie, śląskie, kujawsko-pomorskie. Było na co popatrzeć i posłuchać w naszym mieście. Przemarsz barwnego korowodu z muzyką i śpiewem na ustach odbił się szerokim echem wśród mieszkańców i turystów. Wszystkie zespoły zatańczyły poloneza przed Molo. O godz. 17.00 rozpoczęła się uroczysta inauguracja spotkań. Jako gospodarze wystąpił z autorskim programem słowno-muzycznym Teatr Rodzinny „Fantazja”, w których główne role odegrali członkowie Zespołu Bryza i młodzież z Gimnazjum, pod kierunkiem p. Aliny Poskart i Iwony Sołtysiak. Wiązankę muzyczną o Międzyzdrojach, do słów naszej mieszkanki Marianny Kargul i aranżacji muzycznej p. Zdzisława Szota wykonał Zespół „Fale”. Wystąpili również laureaci ubiegłorocznej edycji Zespół „Ale Babki” ze Świdnicy i Zespół „Uśmiech” z Łobza. Sobota obfitowała w przeglądy konkursowe wszystkich zespołów i solistów w Sali Teatralnej MDK oraz w Amfiteatrze, gdzie debiutowali nasi nowi konferansjerzy z MDK Inna Zholudieva i Krzysztof Szlaski. Profesjonalne JURY, miało nie lada problem, z wytypowaniem tych najlepszych, gdyż poziom artystyczny zespołów był wyrównany, ale też niektóre zespoły pokazały bardzo wysoki poziom artystyczny oraz świetne aranżacje muzyczne i prezentacje wizualne.
Pragnę przedstawić skład Jurorów i wyniki konkursowe:
W MDK poziom artystyczny oceniali:

dr. Barbara Halec

Prodziekan Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie. Tytuł w dyscyplinie dyrygentura, uzyskała na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie. Od 2003 roku zatrudniona w szczecińskiej filii Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie obok dyrygowania prowadziła zespoły wokalne. Z chórem i orkiestrą Akademii Muzycznej inaugurowała m.in. 39. Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Międzyzdrojach, dokonała światowego prawykonania utworu: J. Stalmierskiego: Księga Pieśni, prowadziła J. Ruttera – Requiem, G. G. Gorczyckiego – Completorium, W. A. Mozarta – Requiem, brała udział w festiwalach i konkursach chóralnych, współpracowała z Operą na Zamku, chórami szczecińskimi oraz zespołami z Prenzlau i Berlina, członek jury festiwali i przeglądów chóralnych. Od roku 1995 do 2007 dyrygent Chóru Liceum Towarzystwa Salezjańskiego w Szczecinie. W roku 2006 otrzymała nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu. Odznaczona odznaką honorową: Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W 2004 roku ukończyła z wyróżnieniem Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Absolwentka szczecińskiej filii Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. R. Handke.
dr. Ewa Filipowicz-Kosińska
adiunkt Akademii Sztuki w Szczecinie , prowadzi zajęcia z emisji indywidualnej głosu z metodyką na Wydziale Edukacji Muzycznej, specjalizacja: wokalistyka, śpiew solowy. Absolwentka Akademii Muzycznej w Sofii, Wydziału Wokalno-Aktorskiego.
Od 2005 roku pracę artystyczną łączy z działalnością pedagogiczną pracując w Akademii Muzycznej w Poznaniu (filia w Szczecinie), a obecnie w Akademii Sztuki w Szczecinie. Prowadzi również klasę śpiewu w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie. Solistka współpracująca z wieloma teatrami operowymi w kraju (m.in. w Szczecinie, Bytomiu, Krakowie), m.in. z Operą Dolnośląską, Teatrem Wielkim w Poznaniu i Łodzi. Współpracowała z Operą Narodową w Warszawie. Śpiewała również na scenach Niemiec, Belgii, Danii, Holandii i Szwajcarii wykonując m.in. rolę ognistej Carmen. Poza rolami operowymi z dużym powodzeniem wykonuje partie solowe w wielkich dziełach oratoryjno-kantatowych oraz bierze udział w koncertach muzyki współczesnej oraz recitalach pieśni. W 1996 roku nagrała CD Symfonia czterech snów J. Stalmierskiego; w 2000 - nagrała CD Ave Maria.Za dotychczasowe osiągnięcia artystyczne i popularyzowanie sztuki operowej artystka została wielokrotnie wyróżniona m.in. Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (1997), Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2001). Za rolę Rozyny w operze Cyrulik Sewilski otrzymała nagrodę publiczności szczecińskiej Bursztynowy Pierścień, a w roku 2007 Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2001 roku uczestniczyła w mistrzowskim kursie wokalnym Fiorenzy Cossotto interpretacji dzieł G. Verdiego.
Prowadzi działalność społeczną na rzecz środowiska teatralnego w sekcji Opery Zarządu Głównego ZASP.
Jadwiga Bober – Dyrektor Międzynarodowego Domu Kultury, działacz kultury. Organizator wielu wydarzeń kulturalnych i okolicznościowych, w tym Festiwalu Gwiazd.
W Amfiteatrze jurorami byli:
dr hab. Anna Tarnowska , prof. nadzw. Akademii Sztuki
– menadżer, dyrygent, chórmistrz, animator kultury
W 2006 r. uzyskała dyplom Podyplomowych Studiów Zarządzania Kulturą w Instytucie Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura uzyskała w 2004 r. w Akademii Muzycznej w Katowicach, a 17 czerwca 2013 r. Rada Wydziału Akademii Muzycznej w Gdańsku nadała jej tytuł doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej dyrygentura.
W latach 2002 – 2003 była chórmistrzem i kierownikiem chóru w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”, a w okresie 2003 – 2010 kierownikiem chóru w Operze Śląskiej w Bytomiu. Uczestniczyła w międzynarodowych kursach mistrzowskich i warsztatach dla dyrygentów oraz sympozjach w Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Francji i na Węgrzech. W latach 1998 – 2000 reprezentowała Polskę w Europejskim Parlamencie Młodych Muzyków III sesja w Bressanone – Włochy i IV sesja w Namur – Belgia. W latach 1997 - 2002 była dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru Politechniki Szczecińskiej Collegium Maiorum, założycielem i dyrygentem chóru A VISTA przy Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu w Szczecinie. Od 2000 r. koordynator organizacji MUSICA INTERNATIONAL (Międzynarodowa Baza Danych Muzyki Chóralnej w Internecie) w Strasburgu (warsztaty w: Le Centre d’Art Polyphonique d’Alsace w Le Kleebach (Alzacja – Francja), Akademia Muzyki w Marktoberdorf (Bawaria – Niemcy), Centrum Muzyczne w Alteglofsheim k/ Ratyzbony (Niemcy).
Została nagrodzona Dyplomem Uznania Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury muzycznej, Złotą Odznaką Honorową PZChiO i Laurem 100 – lecia Śląskiego Związku Kół Śpiewaczych za wieloletnią współpracę.
Koordynatorka międzynarodowych projektów: „VISEGRAD CANTAT – Let’s present our countries’ choral life” Węgry – Słowacja – Polska oraz SINGING WEEK pod auspicjami Europejskiej Federacji Chórów Młodzieżowych „EUROPA CANTAT”. Od 2010 r. koordynator regionalny Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”. Juror w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach chóralnych.
Krystyna Bakun
– długoletni działacz kultury, poetka, autorka tekstów piosenek, konsultantka zespołów i kapel ludowych. Od 40 lat instruktorka zespołów pieśni i tańca, kapel i zespołów śpiewaczych. Dwukrotnie odznaczona złotą odznaką „Zasłużony działacz kultury” oraz Orderu Witosa. Pomysłodawczyni i organizatorka w 2003 r. pierwszego Festiwalu pn. Międzyzdrojskie Barwy Jesieni. Obecnie Spotkania Artystyczne Seniorów.
Andrzej Mleczko
– absolwent Poznańskiej Akademii Muzycznej. Wieloletni dyrektor Domów Kultury w Wolinie i Międzyzdrojach. Działacz kultury i konferansjer.
Protokół jury i zdjęcia w załączeniu.
Spotkania Artystyczne Seniorów to piękne wydarzenia kulturalne w naszym mieście, rozpoznawalne już w całej Polsce. Najważniejsze, że impreza cieszy się bardzo dużą popularnością. Seniorzy chcą tu przyjeżdżać i uczestniczyć w naszych jesiennych spotkaniach. Jest to dla wszystkich uczestników też świetna wymiana doświadczeń i konsultacje artystyczne. Nasi mieszkańcy mogą spotkać się ze wspomnieniami i kulturą ze swoich stron rodzinnych, dlatego też tak licznie uczestniczą w naszych koncertach, co nas jako organizatorów bardzo cieszy. W tej imprezie piękne jest łączenie pokoleń i podtrzymywanie tradycji związanych z promocją i kulturą swoich regionów, kiedy wnuczęta występują w zespołach ze swoimi dziadkami, ubrani w ludowe stroje. To wzruszający obrazek i fakt, że dzieci w dobie Internetu, chcą na żywo kultywować tradycje swoich przodków. Takie działania podjął również nasz nowo powstały Teatr Rodzinny „Fantazja”, gdzie wszyscy instruktorzy z kół zainteresowania działających w MDK łączą swoje działania i tworzą wspólne projekty artystyczne.
Reasumując, będziemy kontynuować organizację Spotkań Artystycznych Seniorów, w myśl słów piosenki „Wesołe jest życie staruszka”, oby tylko zdrowie dopisało, warto mieć cel i posiadać taką radość życia jak mają nasi Seniorzy-uczestnicy SAS.
Takie działania są możliwe dzięki naszym zespołom i pracownikom z MDK. Nie stanowisko i zakres czynności tu się liczy, ale chęć działania i praca. Są pracownikami merytorycznymi, księgowymi, obsługi, akustykami, konferansjerami, a jeżeli trzeba, to stają się super „firmą cateringową” obsługującą wszystkich uczestników i gości. Wspierają nas też nasze lokalne firmy, od których np. można pożyczyć sprzęt lub uzyskać korzystne stawki za usługi lub zdobyć nagrody rzeczowe. Wszystkim pracownikom MDK, jurorom z Akademii Sztuki w Szczecinie i lokalnym oraz tym, którzy wspierają nasze działania bardzo dziękuję.
Do zobaczenia za rok.
Jadwiga Bober


>

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: ”Europa inwestująca w obszary wiejskie” Operacja pn. ”Stworzenie warunków oświetleniowych we foyer Międzynarodowego Domu Kultury oraz organizacja wystawy lokalnego artysty w celu promocji obszaru LSR” mająca na celu: ”Zakup, instalacja oraz montaż profesjonalnego oświetlenia, a także organizacja wystawy lokalnego artysty Bronisława Pietkiewicza ma na celu wyeksponowanie walorów dziedzictwa kulturowego obszaru LSR w budynku Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach”, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 ”Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność ” w ramach działania” Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


”Monitoring w MDK w Międzyzdrojach” w ramach działania ”Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, zawartym w Programie Operacyjnym ”Rybactwo i Morze”, w ramach celu ”Propagowanie dobrostanu społecznego i dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym dziedzictwa kulturowego” obejmujęcej ”Tworzenie, rozwój oraz wyposażenie infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, przeznaczonej na użytek publiczny, historycznie lub terytorialnie związanej z działalnością rybacką”
”Zakup oświetlenia LED RGB wraz z urządzeniami do podświetlania architektury oraz przyrody” w ramach działania ”Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, objętego Programem Operacyjnym ”Rybactwo i Morze”

Polityka prywatności   © 2004- Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach

Projekt i wykonanie: Leszek Kowalski