Jesteś naszym 5009670 gościem

Aktualności:

Koncert Jazzowy w MDK 01.03.2008 wstęp wolny  2008-02-15

Koncert Jazzowy 01.03.2008 godz. 16.30
Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa feat. Piotr Wojtasik
Piotr Wojtasik - trąbka
Sylwester Ostrowski - saksofon
Bartosz Świątek - kontrabas
Raphael Ugha - perkusja

Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa wystąpi w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach z programem, do którego zdążył już przyzwyczaić słuchaczy - jazz nowoczesny, wywodzący się z tradycyjnych nurtów. Blues, straight ahead, changes - tych elementów w ten wieczór nie powinno zabraknąć. Warto również dodać, że w składzie formacji grają – młody bardzo utalentowany perkusista
Raphael Ugha, kontrabasista Bartosz Świątek, saksofonista Sylwester
Ostrowski i czołowy trębacz jazzowy Piotr Wojtasik.

Sylwester Ostrowski - muzyk, saksofonista jazzowy
Urodziłem się 26 sierpnia 1976 roku w Szczecinie w Polsce. Pomimo, iż w rodzinie istniały pewne tradycje muzyczne początkowo nie edukowałem się w szkołach muzycznych. Dopiero w 1993 r. w wieku 17 lat zacząłem uczęszczać do Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie w klasie saksofonu. Edukację na poziomie szkoły średniej ukończyłem z oceną celującą otrzymaną za koncert dyplomowy wykonany 16 maja 1999 r. Następnie rozpocząłem studia na Akademii Muzycznej w Katowicach w Instytucie Jazzu w klasie saksofonu. Powyższą uczelnie ukończyłem z oceną bardzo dobra składając egzamin dyplomowy w dniu 16 czerwca 2006 r. W skutek ukończenia Akademii Muzycznej posiadam tytuł magistra sztuki w zakresie gry na saksofonie w kierunku – jazz i muzyka estradowa.
Swój debiut sceniczny miałem jeszcze w szkole średniej występując jako solista z orkiestrą „Opery na Zamku” w Szczecinie podczas przedstawienia baletowego „Miłość, Flamenco, Gershwin”. Również w szkole średniej założyłem swój pierwszy zespół jazzowy wraz, z którym na profesjonalnej scenie zadebiutowałem 4 sierpnia 1999 r. w „Klubie XIII Muz” grając u boku między innymi saksofonisty Macieja Sikały, pianistki Joanny Gajdy i kontrabasisty Bartosza Świątka. Następnie rok później zainicjowałem powstanie Szczecińskiej Orkiestry Jazzowej, która to przeistoczyła się w Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa. Po różnych doświadczeniach ze składami (SOJ występowała między innymi jako Big Band prowadzony przez prof. Andrzeja Zubka) formacja ukształtowała się jako combo (kwintet, sekstet), w którym do dziś oprócz z Gajdą współpracuje również z czołowym perkusistą polskiej sceny jazzowej, Marcinem Jahrem oraz kontrabasistą Michałem Jarosem. Z ‘Orkiestrą’ występują także jako specjalni goście saksofonista Maciej Sikała i trębacz Piotr Wojtasik.

Ważniejsze osiągnięcia i udział w imprezach jazzowych:
- Przedstawienie Baletowe „Miłość, Flamenco i Gershwin” (jako solista)– Opera na Zamku, Szczecin 1999 r.
- Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej – Szczecin 1999 r.
- Pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Standardów Jazzowych – Siedlce 2002 r.
- Międzynarodowy Festiwal „Jazz w Lesie” – Sulęczyno 2002 r.
- „Smart Jazz - JazzPol Festiwal” – Warszawa 2002 r.
- „NordischerKlang” – Greifswald 2003 r.
- Prezentacja Województwa Zachodniopomorskiego w Skanii –Malmo 2003r.
- Scena Jazzowa w ramach „Dni Morza - Szczecin 2002/03 r.
- Polsko-Niemiecka Scena Jazzowa – Ahlbeck 2004 r.
- Prezentacja Miasta Szczecina – Hamburg 2004 r.
- „International Jazz Meeting” – Paris 2005 r.
- International Festival „Jazz Fruhling” – Neubrandenburg 2006 r.
- Scena Jazzowa w ramach „Dni Morza” – Szczecin 2006 r.
- Prezentacja Miasta Szczecina – Berlin 2006 r.
- Miejski Festiwal Jazzowy „Cały ten Szczecin” – 2007 r.

Dodatkowo od 2006 r. podjąłem pracę w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie jako pedagog muzyczny, gdzie prowadzę zajęcia dotyczące muzyki jazzowej, takie jak: Big Band, Zespół Kameralny oraz Postawy Aranżacji. Praca z utalentowaną młodzieżą regionu, pomimo krótkiego okresu jej trwania, już zaowocowała udanymi, wspólnymi koncertami, przede wszystkim w ramach festiwalu „Cały ten Szczecin”.

Piotr Wojtasik-Bio/Info
- trębacz, kompozytor, Adiunkt Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Regularnie współpracujący z czołówką światowego jazzu. Karierę muzyczną rozpoczął jeszcze podczas studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach, 1983 – 1978 r. Pierwsze nagrania fonograficzne dokonał z zespołem New Presentation, z którym to zadebiutował również na festiwalu Jazz Jamboree w 1988 r. Koniec lat osiemdziesiątych przyniosła współprace z Young Power i przygotowania do pierwszej autorskiej płyty, którą Piotr Wojtasik nagrał w 1990 r. z udziałem czołówki polskiego jazzu jak: Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Wojciech Niedziela, Andrzej Cudzich i Eryk Kulm. Kolejne sesje układają się w ciąg nieustających sukcesów a powstają zarówno przy udziale rodzimych artystów jak i gwiazd światowego jazzu. 1994 r. „Lonely Town”, produkcja muzyczna z trąbkę Wojtasika solo na tle sekcji jazzowej i kameralnej orkiestry smyczkowej zastaje „Albumem Roku” magazynu Jazz Forum. 1996 r. powstaje przełomowy krążek „Quest” do nagrania, którego artysta zaprasza najlepszego jazzowego saksofonistę Bille’go Harper’a. Okolicznościowa współpraca przemienia się we wspólną przyjaźń, która owocuje wspólnymi koncertami obu artystów do dnia dzisiejszego przeważnie w ramach The Billy Harper Quintet. Poza Harperem w nagraniu udział wzięli kolejni wybitni muzycy amerykańskiej sceny jak: Buster Williams, Ben Riley oraz polska gwiazda Leszek Możdżer. Lata 1997 – 2001 znaczone są działalnością Piotr Wojtasik Quintet z czołowym polskim tenorzystą Tomaszem Szukalskim. Efektem współpracy jest kolejna płyta pt. „Escape” nagrana w 1998 r. Zaledwie trzy lata później dochodzi do kolejnej sesji nagraniowej, na którą Wojtasik ponownie zaprasza czołówkę amerykańskiego jazzu. Saksofonista Dave Liebman, perkusista Ronnie Burrage, kontrabasista Clarence Seay oraz powtórnie pianista Leszek Możdżer nagrywają razem z naszym trębaczem płytę „Hope”, która przynosi liderowi podwójną nagrodę Fryderyka za rok 2003.

Od samego początku swojej kariery Wojtasik jest muzykiem chętnie zapraszanym do współpracy przez czołówkę polskiego jazzu a następnie przez artystów z poza naszego kraju. Prezentuje się na wielu rodzimych festiwalach i imprezach jazzowych powodując, że szybko staje się jednym z bardziej popularnych jazzmanów w Polsce. Wielokrotnie wygrywa w ankietach Jazz Top magazynu Jazz Forum a jego koncerty ściągają regularnie sporą grupę oddanych fanów. W ostatnich latach jego trąbkę można często usłyszeć w wielu znamienitych miejscach globu jak choćby w paryskim klubie Sun Set, wiedeńskim Porgy czy na bodaj jednym z największych festiwali świata Montreal Jazz Festiwal w Kanadzie. Regularnie występuje wielu międzynarodowych formacjach jak grupa kontrabasisty Michel’a Donato, zespół rumuńskiego saksofonisty Nicolasa Simiona czy w legendarnym The Billy Harper Quintet, grając obok takich muzyków jak Kenny Garrett, Clarence Seay czy Newman Taylor Baker.

Dla Piotra Wojtasika ostatnie dwa lata to okres wytężonej pracy nad nowymi, autorskimi projektami. 2006 rok rozpoczął się od premiery albumu pn. „We Want to Give Thanks”. Krążek nagrany w New York City z legendarnymi jazzmanami jak: Billy Hart, Reggie Workman, czy Gary Bartz, Vincent Herring i Billy Harper jest bardzo wazna pozycją w dyskografii artysty. Kolejny, 2007 rok stoi pod znakiem albumu “Circle”, nagranego z sekcją rytmiczną saksofonisty Steve Lacego – perkusistą Johnem Betschem i kontrabasistą Jean-Jacquesem Avanelem, z plejadą polskich jazzmanów oraz dodatkową sekcjią instrumentów dętych, perkusyjnych i harfy. Płyta otrzymała najwyższe noty we wszystkich polskich magazynach muzycznych, a jej autor promuje ją na ważniejszych wydarzeniach muzycznych.

Obecnie Piotr Wojtasik skupia się również na swoim nowym autorskim kwartecie, z którym wiąże ogromne nadzieje. Do współpracy w zespole zaprosił jedną z najlepszych sekcji rytmicznych świata, na stałe związanej z legendą jazzu, saskofonistą Archie Sheap’em – kontrabasistę Wayne’a Dockery’ego i perkusistę Steve’a McCraven’a. W formacji gra również polski jazzman Maciej Sikała. Grupa w najbliższym czasie ma w planach szereg koncertów w różnych krajach europejskich oraz nagranie CD a jak mówią sami artyści wszystko co najlepsze dopiero przed zespołem.

>

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: ”Europa inwestująca w obszary wiejskie” Operacja pn. ”Stworzenie warunków oświetleniowych we foyer Międzynarodowego Domu Kultury oraz organizacja wystawy lokalnego artysty w celu promocji obszaru LSR” mająca na celu: ”Zakup, instalacja oraz montaż profesjonalnego oświetlenia, a także organizacja wystawy lokalnego artysty Bronisława Pietkiewicza ma na celu wyeksponowanie walorów dziedzictwa kulturowego obszaru LSR w budynku Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach”, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 ”Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność ” w ramach działania” Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


”Monitoring w MDK w Międzyzdrojach” w ramach działania ”Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, zawartym w Programie Operacyjnym ”Rybactwo i Morze”, w ramach celu ”Propagowanie dobrostanu społecznego i dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym dziedzictwa kulturowego” obejmujęcej ”Tworzenie, rozwój oraz wyposażenie infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, przeznaczonej na użytek publiczny, historycznie lub terytorialnie związanej z działalnością rybacką”
”Zakup oświetlenia LED RGB wraz z urządzeniami do podświetlania architektury oraz przyrody” w ramach działania ”Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, objętego Programem Operacyjnym ”Rybactwo i Morze”

Polityka prywatności   © 2004- Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach

Projekt i wykonanie: Leszek Kowalski