Jesteś naszym 3642156 gościem

Galeria zdjęć:

Spotkanie podsumowujące wystawę "Rzeczy Piękne - Haft" I edycja.  2019-11-18

Stowarzyszenie Archeozdroje wraz z Międzynarodowym Domem Kultury w Międzyzdrojach zorganizowało 15 listopada 2019 r. spotkanie z autorkami prac wystawionych na wystawie pt. „Rzeczy Piękne – Haft” prezentowanej od 26 października 2019 r. w MDK. Zaprezentowano opracowania i wzornictwo haftów Pomorza, hafty Hazów na tiulu oraz hafty kwiatów z ręczników ludowych obrzędowych z rejonu Podlasia - dzięki współpracy z Muzeum Podlaskim w Białymstoku i Oddziałem Muzeum w Bielsku Podlaskim. Jedną z tablic poświęcono haftom sakralnym na albie i ornatach z Międzyzdrojów. Do powstania wystawy włączyły się mieszkanki naszych wysp i członkinie Archeozdroje ze swoimi zbiorami. Podczas kameralnego spotkania, Pani Ewa Truskolaska ze Świnoujścia opowiadała o żmudnej pracy nad haftowaniem prac wg obrazów czeskiego przedstawiciela secesji, którym jest Alfons Mucha. Obraz „Wiosna” został wykonany z niezwykłą precyzją, a nad obrazem „Dama z piórem” autorka pracowała trzy miesiące. Zachwyt budzi również fragment obrazu z Kaplicy Sykstyńskiej. Pani Grażyna Małaszko z Międzyzdrojów, wielbicielka twórczości malarzy flamandzkich, podzieliła się tajemnicami powstawania obrazów z pawiami, obrusów z haftem płaskim, łańcuszkowym, krzyżykowym oraz richelieu. Obraz pt. „Paw biały w parku” wymagał precyzji wykonania, doskonałego wzroku i kunsztownego doboru muliny. Pani Monika Jakubowska zaprezentowała komplet biżuterii wykonanej haftem soutach. Zdradziła tajemnicę powstawania tego typu biżuterii, niezwykle pięknej i według własnego pomysłu. Inspiruje się twórczością prekursorki biżuterii ze sznureczków sutasz - projektantki Dori Csengeri. Pani Monika podkreśliła, że sznureczki do haftu soutache produkowane są w różnych krajach, również w Polsce.
Na naszych wyspach niepodzielnie króluje haft krzyżykowy i półkrzyżykowy, haft płaski i richelieu.
Dziękujemy Autorkom za przyjęcie zaproszenia na spotkanie, mogliśmy porozmawiać przy kawie, herbacie i ciastku o trudach powstawania haftowanych prac, ogromnej satysfakcji i radości z ukończenia swoich dzieł. Życzymy wielu radości i pomysłów w trudnej i pięknej sztuce haftu.
Wystawa trwa od 26 X 2019 do 24 XI 2019 MDK Międzyzdroje, sala pod świetlikiem I piętro.
Zapraszamy w 2020 roku na II edycję opowieści o Rzeczach Pięknych z haftem w roli głównej.

Stowarzyszenie Archeozdroje

                                             
>

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: ”Europa inwestująca w obszary wiejskie” Operacja pn. ”Stworzenie warunków oświetleniowych we foyer Międzynarodowego Domu Kultury oraz organizacja wystawy lokalnego artysty w celu promocji obszaru LSR” mająca na celu: ”Zakup, instalacja oraz montaż profesjonalnego oświetlenia, a także organizacja wystawy lokalnego artysty Bronisława Pietkiewicza ma na celu wyeksponowanie walorów dziedzictwa kulturowego obszaru LSR w budynku Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach”, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 ”Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność ” w ramach działania” Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polityka prywatności   © 2004-2022 Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach
Projekt i wykonanie: Leszek Kowalski