Jesteś naszym 4928568 gościem

Aktualności:

Wystawa Farbiarstwa  2017-09-23


Jakie barwy tkanin potrafili uzyskać nasi przodkowie przed setkami lat? Czy podejmując szereg prób, zawsze otrzymywali na materiale taki sam kolor przy użyciu tych samych składników? Jak bardzo różnią się barwy naturalne od dzisiejszych, chemicznych ? Przez ostatni rok na warsztatach archeologii eksperymentalnej poszukiwaliśmy odpowiedzi na te i inne pytania zajmując się farbiarstwem. Wyniki naszych badań rekonstrukcyjnych można obejrzeć w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach w dniach od 22 do 29 września na Wystawie Farbiarstwa.
Farbiarstwo jako rzemiosło znane jest już od tysięcy lat, od kiedy tylko człowiek zaczął tkać materiały i tworzyć z nich ubrania. Wyrobem i barwieniem materiałów zajmowano się przemysłowo już w IV wieku przed naszą erą, ale w mniejszej skali przez wieki tkaniny barwiono w gospodarstwach domowych na własne potrzeby, metodami przekazywanymi z matki na córkę.

Na wystawie zaprezentowaliśmy kolory, które udało nam się uzyskać za pomocą właśnie tych tradycyjnych metod, przy użyciu kwiatów, ziół, drzew i owoców, które można było znaleźć w bliskim otoczeniu naszych domów, ogrodów, czasem w swych poszukiwaniach zapuszczając się na łąki i do lasów. Korzystaliśmy z dostępnych we wczesnym średniowieczu utrwalaczy takich jak ałun, ocet i amoniak. Potrzebną do procesu barwienia wodę braliśmy z bagien, aby miała podobny skład chemiczny do tej stosowanej w dawnych czasach a cały proces farbowania tkaniny przypominał ten sprzed wieków.

Stowarzyszenie Archeozdroje - zapraszamy

>

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: ”Europa inwestująca w obszary wiejskie” Operacja pn. ”Stworzenie warunków oświetleniowych we foyer Międzynarodowego Domu Kultury oraz organizacja wystawy lokalnego artysty w celu promocji obszaru LSR” mająca na celu: ”Zakup, instalacja oraz montaż profesjonalnego oświetlenia, a także organizacja wystawy lokalnego artysty Bronisława Pietkiewicza ma na celu wyeksponowanie walorów dziedzictwa kulturowego obszaru LSR w budynku Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach”, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 ”Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność ” w ramach działania” Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


”Monitoring w MDK w Międzyzdrojach” w ramach działania ”Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, zawartym w Programie Operacyjnym ”Rybactwo i Morze”, w ramach celu ”Propagowanie dobrostanu społecznego i dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym dziedzictwa kulturowego” obejmujęcej ”Tworzenie, rozwój oraz wyposażenie infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, przeznaczonej na użytek publiczny, historycznie lub terytorialnie związanej z działalnością rybacką”
”Zakup oświetlenia LED RGB wraz z urządzeniami do podświetlania architektury oraz przyrody” w ramach działania ”Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, objętego Programem Operacyjnym ”Rybactwo i Morze”

Polityka prywatności   © 2004-2023 Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach

Projekt i wykonanie: Leszek Kowalski