Jesteś naszym 3842187 gościem

Aktualności:

Chwila wspomnień, Spotkania Artystyczne Seniorów – już za nami.  2011-10-03

W Międzyzdrojach nastała cisza…… i pozostały tylko piękne wspomnienia i nadzieja, że znów za rok w piękne jesienne dni do Międzyzdrojów zawitają zespoły folklorystyczne, zespoły ludowe, zespoły śpiewacze i chóry nie tylko z województwa zachodniopomorskiego. Przed nami 10 jubileuszowe Spotkania Artystyczne Seniorów. Pomysł Pani Krystyny Bakun ze Świnoujścia jest podtrzymywany i jesteśmy bardzo jej wdzięczni, że to Międzyzdroje „miasto gwiazd” zostały wybrane na coroczne spotkania artystów – amatorów, tu jest klimat i bardzo sprzyjająca atmosfera władz miasta i mieszkańców.
Na inauguracji SAS swoją obecnością w Międzyzdrojach zaszczycili nas: Olgierd Geblewicz- Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Pani Magdalena Kochan – Poseł na Sejm RP, Pani Beata Kiryluk Starosta Powiatu Kamieńskiego, Pani Barbara Igielska Dyrektor Zakmku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Pani Małgorzata Kościukiewicz – Radna Powiatowa oraz Leszek Dorosz Burmistrz Międzyzdrojów i radni Gminy Międzyzdroje Adam Jakubowski i Teresa Purgal oraz prasa p. Krzysztof Nowak Wyspiarz Niebieski i Julianna Rogowska oraz TVP Oddział Szczecin. Ta impreza nabiera rangi i rozgłosu.

Podtrzymywanie tradycji i przekazywanie jej młodemu pokoleniu to wielki sukces, musimy skorygować nasz regulamin. Cieszy mnie fakt, iż członkowie zespołów zapraszają młodych a młodzi w dobie Internetu, muzyki mechanicznej …..chcą przedłużać piękne tradycje regionu, mam nadzieję, że będą dalej kontynuować tradycję swoich przodków.
Mnie osobiście ujęły dwie osoby:
3 letnia Alicja Pater, która występowała w przesłuchaniach konkursowych z zespołem „Kobylanka” wraz z babcią w stroju ludowym, zna wszystkie piosenki zespołu i już śpiewa oraz
Karol Kundziarz lat 15, pięknie grający na skrzypcach z Zespołem „Akacjowe Śpiewule”z Marcinowic z woj. Dolnośląskiego. Mam nadzieję, że to będzie ten pomost pomiędzy pokoleniami. Dzieci zostały nagrodzone nagrodą specjalna Dyrektora MDK.

Wspaniałą ludową, regionalną tradycję i piękne utwory zaprezentowało 28 zespołów i dwie gawędziarki, w tym:
15 z województwa zachodniopomorskiego, 7 z woj. Lubuskiego, 7 z dolnośląskiego i jeden z kujawsko-pomorskiego. Zespoły zaprezentowały namiastkę swoich tradycji regionalnych, piękne stroje, bogaty repertuar - to wspaniała tradycja regionów, z którymi związani są też nasi mieszkańcy, gdyż jest to ludność napływowa. Głęboko wierzę, że i my wykształcimy swój charakter i czytelny przekaz związany z naszym regionem. Namiastkę promocji naszego terenu – Wyspy Wolin przekazuje już nam Zespół KEJA ze Świnoujścia.
Jury 4 osobowe miało wielki problem, gdyż poziom konkursu był bardzo wysoki. W rozmowach z zespołami wyrażają swoją opinię, że tu nie chodzi tylko o zaszczyty, wygraną……….. ale o integrację środowisk z różnych regionów Polski. Wszystkie zespoły były super, ale cóż spotkania maja charakter konkursowy, więc muszą być też nagrody.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, pięknych występów i tej aktywności, której czasami nam brakuje.
Jadwiga Bober

>

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: ”Europa inwestująca w obszary wiejskie” Operacja pn. ”Stworzenie warunków oświetleniowych we foyer Międzynarodowego Domu Kultury oraz organizacja wystawy lokalnego artysty w celu promocji obszaru LSR” mająca na celu: ”Zakup, instalacja oraz montaż profesjonalnego oświetlenia, a także organizacja wystawy lokalnego artysty Bronisława Pietkiewicza ma na celu wyeksponowanie walorów dziedzictwa kulturowego obszaru LSR w budynku Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach”, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 ”Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność ” w ramach działania” Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polityka prywatności   © 2004-2022 Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach
Projekt i wykonanie: Leszek Kowalski