Jesteś naszym 3642363 gościem

Galeria zdjęć:

Koncert fortepianowy w wykonaniu Agnieszki i Jana Porzuczek 14.08.2017 r.  2017-08-17

14 sierpnia w Międzynarodowym Domu Kultury odbył się koncert Agnieszki i Jana Porzuczek, młodych, bardzo utalentowanych pianistów z Katowic. Rodzeństwo Porzuczek –Agnieszka i Jan występowali w MDK nie po raz pierwszy, ostatnio zawitali do nas w roku 2015.

Agnieszka Porzuczek jest absolwentką katowickiej Akademii Muzycznej,
w 2013 r. wystąpiła jako solistka na koncercie dyplomantów z orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod batutą Massimiliano Caldiego oraz uzyskała dyplom z oceną celującą. Obecnie kontynuuje naukę w klasie prof. Zbigniewa Raubo jako słuchacz studiów podyplomowych. Brała udział w wielu międzynarodowych i krajowych konkursach pianistycznych. Otrzymała wyróżnienia na XII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha w Gorzowie Wielkopolskim (2004), II Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim im. Władysława Kędry w Łodzi (2004), I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym “Szymanowski in memoriam” w Warszawie (2007). Została finalistką XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla dzieci i młodzieży w Szafarni (2005). W 2007 r. zdobyła IV nagrodę na IV Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzyki Francuskiej w Łodzi. W 2012 r. uzyskała wyróżnienie za udział w finale I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Forum per Tasti” w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja). Trzykrotnie otrzymała nagrodę prezydenta Katowic dla wybitnie uzdolnionych uczniów katowickich szkół artystycznych.
Jan Porzuczek w roku 2015 z wynikiem bardzo dobrym ukończył studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Joanny Domańskiej, kameralistykę studiował pod kierunkiem prof. Teresy Baczewskiej. W semestrze letnim roku akademickiego 2013/2014 brał udział w programie stypendialnym Erasmus. W jego ramach uczęszczał do Universitaet fuer Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, do klasy fortepianu prof. Jana Jiracek von Arnim oraz do klasy kameralistyki prof. Marialeny Fernandes. Jego najważniejsze osiągnięcia artystyczne to III miejsce w XIX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha w Gorzowie Wielkopolskim (2008), wyróżnienie w III Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. K. i A. Szafranków w Rybniku (2007) oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego w II Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie (2011). Dwukrotnie otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Katowice dla wybitnie uzdolnionych uczniów szkół artystycznych (2006, 2011). W roku akademickim 2014/2015 uzyskał stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach dla najlepszych studentów. Kończąc szkołę średnią z wyróżnieniem wystąpił na koncercie dyplomowym w Filharmonii Śląskiej, wykonując I cz. Koncertu fortepianowego d moll KV466 W. A. Mozarta z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod batutą Jacka Kraszewskiego.
Artyści zaprezentowali publiczności znane utwory Fryderyka Chopina, Aleksandra Skriabina, Maurycego Moszkowskiego, Edwarda Griega.
Wieczór poprowadził tradycyjnie Andrzej Mleczko, przybliżając słuchaczom sylwetki wybitnych kompozytorów. Publiczność nagrodziła artystów wielkimi brawami.

                                       
>

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: ”Europa inwestująca w obszary wiejskie” Operacja pn. ”Stworzenie warunków oświetleniowych we foyer Międzynarodowego Domu Kultury oraz organizacja wystawy lokalnego artysty w celu promocji obszaru LSR” mająca na celu: ”Zakup, instalacja oraz montaż profesjonalnego oświetlenia, a także organizacja wystawy lokalnego artysty Bronisława Pietkiewicza ma na celu wyeksponowanie walorów dziedzictwa kulturowego obszaru LSR w budynku Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach”, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 ”Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność ” w ramach działania” Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polityka prywatności   © 2004-2022 Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach
Projekt i wykonanie: Leszek Kowalski